Havran Tanıtım

Edremit ilçesine 8km uzaklıktadır. Antik dönemde Havranın adının 'Aureline' altın ülkesi olarak anıldığı söylenir. Tarih öncesi kültürün aydınlanmasında rol oynayan en önemli yer 'İnönü Mağaraları'dır

Taş devri ve maden devrine ait buluntulardan anlaşıldığına göre M.Ö.50.000 yılından itibaren Havran çevresinde yerleşim görülmektedir.

Birçok medeniyet gören bu ilçe Osmanlı dönemi kaynaklarında 'Haran Eli', 'Franeli' veya 'Viraneli'olarak geçmiştir. Osmanlı devleti döneminde ilçe Timur ile yıldırım Beyazıt arasında yapılan Ankara savaşından dolayı büyük zararlar görmüştür. Timur'un askerleri Balıkesir ve çevresini yağma ve talan etmişler halkı çok zor duruma düşürmüşlerdir. Bu yüzden Havran'a 'Viraneli' denilmeye başlanmış bazı kayıtlarda da 'Harraneli' dendiğin görülmüştür. 'Havran' isminin anlamı 'dönmek, eksilmek, su çalkalanmak, yıkamak ve beyazlatmak' anlamındadır.

1.Dünya savaşı sırasında en kanlı muharebelerin yapıldığı Çanakkale'de savaşmış Havran'lı evlatlarından en ünlüsü KOCA SEYİT ve diğer kahraman ise ÖMER ÇAVUŞ'tur.

Bu savaş sonrasında Milli mücadelede Havran lılar, Edremit Kuvva-i milliye teşkilatına bağlı kurulan havran bölüğü ile ayvalık cephesinde 172 alay komutanı Ali Çetinkaya komutasında diğer körfez halkıyla birlikte mücadele etmişler, Yunan işgalinden 8 Eylül 1922'de kurtulmuştur. İlçenin sanayisi tarıma dayalı olup, zeytin ürünleri ve sofralık zeytin alanında büyük bir firma yatırım yapmıştır.

Burada önemli ölçüde zeytin üretimi yapılmaktadır. Dünyanın en modern ve büyük zeytin işleme fabrikası özelliğini taşımaktadır. İlçe çok eski uygarlıklara yerleşim merkezliği yaptığı için antik Mysia, Truva, Tehebe, Lyrnessos, Pers, İskender ve Helenistik devri, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemi Antik kalıntılara, Türk İslam dönemi yapılara, tarihi çeşmelere, anıt, yapı ve meskenlere sahiptir. Şifalı kaplıcaları, yeşilliğiyle göz kamaştıran hanlar, Eybek kışlası ve Serhat mesire yerlerine sahiptir.

Havran ziyaretinde;"Çanakkale kahramanı Havran'lı Koca Seyit'in mezarını, anıtını ve akrabalarını görmeden, Havran evlerini ve tarihi konakları (Özellikle Atatürk'ün misafir kaldığı Terzizade Konağı'nı) gezmeden, Havran zeytinini tatmadan ve sızma zeytinyağı almadan, Havran'ın meşhur eriğinden yemeden,  Havran'ın güzelim narlarını tatmadan, Eybek suyunu içmeden ve Eybek zirvesine tırmanmadan, ilçe merkezine çok yakın olan Havran Barajı havzasındaki esrarengiz mağaraları ve milyonlarca yarasayı görmeden, Hanlar bölgesinde pişirilen kekik kokulu kuzu pirzolası yemeden, Hanlar bölgesinde yetişen nefis çilekleri tatmadan, Kocadağ'a tırmanıp Edremit Körfezi'ni bir de yüksekten seyretmeden, Havran'ın meşhur höşmerimini tadıp sevdiklerimize de hediyelik almadan, nefis kokulu taze Havran leblebisi, almadan ayrılınmaz.

Barajı havzasındaki esrarengiz mağaraları ve milyonlarca yarasayı görmeden, Hanlar bölgesinde pişirilen kekik kokulu kuzu pirzolası yemeden, Hanlar bölgesinde yetişen nefis çilekleri tatmadan, Kocadağ'a tırmanıp Edremit Körfezi'ni bir de yüksekten seyretmeden, Havran'ın meşhur höşmerimini tadıp sevdiklerimize de hediyelik almadan, nefis kokulu taze Havran leblebisi, almadan ayrılınmaz.

İnönü Mağaraları
Bu mağlalar 381m. Rakımlı Havran çayının kuzeyinde yer almaktadır. Havran ilçesinin yaklaşık 8km.güney doğusunda yer alan mağaralar yakınında bulunan köye (İnönü) ve önünden geçen boğaza (İn Boğazı) adı verilmiştir. Tarihi taş devrine kadar uzanmaktadır.

Hanlar Mevkii
Kalkım yolu üzerinde ulu çınar ve çam ağaçlarının gölgesi altında sıcak yaz aylarında serin havayı soluyabileceğimiz ve aynı zamanda piknik yapabilecek geniş bir alandır. Devamlı akan buz gibi suyu masa ve sandalyeleri ile çocuklar için kurulacak hamaklarla huzurlu bir tatil günü geçirilebilecek bir yerdir. Hanlar Mevkiine gelmeden önce Talim Alanı denilen mevkii de halka açık piknik yeri olarak düzenlenmiştir.

Serhat Mesire Yeri
Havran 'ın 2 km kuzeydoğusunda asırlık kızılçam ağaçları ile kaplı mesire yeridir. Özellikle Hıdrellez'den bir ay önce başlayıp Hıdrellez'e kadar tüm halk buraya gelir.

Kocaseyit Köyü

Bu köy Havran ilçesine bağlı olup eski adı (Manastır Çamlık) adıyla bilinir. Çanakkale kahramanı Koca Seyidin vefatından sonra hatırasını yaşatmak amacıyla köyün adı 'Koca Seyit olarak değiştirilmiştir. Havran'da Koca Seyit adına bir camii bir okul inşa edildiği gibi 1993 yılında büyük bir anıtı yapılmıştır. Aynı zamanda Koca Seyit adına köyde bir müzede bulunmaktadır.

ÇANAKKALE KAHRAMANI KOCA SEYİT
Çanakkale muharebeleri sırasında kaldırdığı 276 kg'lik top mermisiyle ünlenen ve tarihe geçen Kocaseyit 1889 yılında Havran ilçesinin Çamlık (eski adı Manastır'dır) Kö-yünde dünyaya gelmiştir. Babası Cuburoğulları ailesinden Abdurrahman annesi ise aynı köyden Emi-ne Kadın'ır. Aynı köyden Şakir kızı Emine ile evlenerek beş çocuğu dünyaya gelmiştir. Cumhuriyet döne-minde “Çabuk “ soyadını aldı.

Kocaseyit askerlik çağına gelince pek çok yaşıtıyla birlikte üzerine topçu neferi olarak, Çanakkale'de bulunan “ Mecidiye Tabyası'nda görev alır. Düşman donanmasının 18 Mart 1915 tarihinde başlattığı deniz harekâtında yaptıklarıyla tarihin seyrini değiştiren olaylardan birisini gerçekleştirir. Bu tarihi olay şu şekilde anılmaktadır.  “Saat 05.30 sularında müttefik filosundan bazı gemiler, kendilerini son dakikalar içinde oldukça rahatsız eden Rumeli Mecidiye'sini yeniden ve çok şiddetli bir ateş altına almışlardı.

Takım Subayı Fahri Efendi'nin emri ile sığınağa koştular. Ancak; geri kalanların bir kaçı tam istihkâmın içinde patlayan mermi cephaneliği uçurduğu zaman oluşan müthiş basınçla yerlere yuvarlandılar. Bir kısmı şehit olan bu erlerin geri kalanları arasında Çamlık köyünden Seyit'de bulunuyordu. Kendine geldiği zaman karşısında takım arkadaşı Ali'yi gördü. Başka kimse yoktu etrafta.
- Nerede arkadaşlar? diye sordu.

-  Arkadaşlar mertebelerini buldular.14 şehit 24 yaralımız var. Ayakta bir senle ben kaldık.
Seyit kalkıp denize doğru baktı. Düşman gemileri karaya iyice sokulmuştu. Tabyanın içinde ise üçüncü toptan gayrisi yine toprağa gömülmüştü. Seyit önce gemilere, sonra topa ve sonunda yerde duran 276 Kg.lık mermilere baktı. Kendi deyimiyle mermi ona “beni namluya sür”diyordu.
Arkadaşına “Gel Ali “ dedi.”Yardım et de şu mermiyi sırtıma alayım.
Ali önce topun eğilip yan yatmış metaforasına (top vinci) sonra da arkadaşının yüzüne baktı.”Kaldıramazsın Seyit” dedi. “Bir deneyelim hele.

İlk mermi kısa düştü. Bir tane daha getirip namluya sürdü. Bu seferki de kısaydı. Fakat üçüncü mermi en öndeki geminin arka tarafında ve su kesiminde patladı. Bu gemi Ocean'dı ve dümen tertibatı bozulduğu için derhal orasını harmanlamaya başladı.Etrafındaki gemiler kaçıştılar.

Seyit dördüncü mermiyi almaya giderken etraf sakinleştiği için sığınaktan çıkan Batarya Kumandanı Hilmi Bey yanında iki Alman subay ile oraya geldi.

- Sen miydin Seyit? Vurdun gemiyi. Dedi.
Dördüncü mermi boşa gitti. Dümensiz seyreden Ocean herkesin gözleri önünde arkadan bir mayına çarparak kısa sürede sulara gömüldü.


Kocaseyit'in muharebenin mukadderatının değişmesinde büyük önemi bulunan başarısı kısa sürede duyuldu. Kendisine mükâfat olarak onbaşılık rütbesi takıldı. Ve isteği olup olmadığı sorulunca “ çift tayın” istedi. Ancak arkadaşlarının yanında çift tayın yemeği onuruna yediremedi ve birkaç gün sonra çift tayından vazgeçti. Daha sonraki günlerde fotoğrafını çekmek isterler. 276 kg.lık top mermisini o günkü gibi sırtına alması lazımdır. Ancak birkaç defa denemesine rağmen kaldıramaz.

O tehlikeli zamanda mermileri kolaylıkla basamaklardan topa çıkaran bu kahraman o gün mermiyi yerinden bile oynatamamıştır.

Kendisine sorulduğu zaman iman gücüyle vatan aşkıyla kendisine kuvvet geldiğini, o zaman bu mermiyi nasıl kaldırdığını kendisinin de anlayamadığını söylemişti. Fotoğraf çekmek için tahtadan bir mermi yaparak o tarihi günü ebedileştirmişlerdir.

Harbin sona ermesiyle memleketine dönen Seyit Onbaşı, bundan sonraki günlerini köyünde geçirmiştir. Odun kömürü yaparak Havran'a pazara götürür, geçimini öyle temin edermiş.

Daha sonraki yıllarda Havran'da Hacı Osmanoğullarının zeytinyağı fabrikasında hamallık yapmıştır.

1939 yılında zatüreye yakalanmış ve Aralık ayında köyünde vefat etmiştir.

Unutmaz asla Türk evladı
Havranlı Seyid'in destanını.
“Unutmayın, unutturmayın bu kahramanı!”
Demişti zaten Havranlılara
Anafartalar kumandanı
Mustafa Kemal Paşa…

Ayvalık Tanıtım

İlkçağda Misya, Hititler, Frigler, Lidya, ortaçağda Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma İmparatorluğu, 14. yüzyıl'dan itibaren de Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. 19. ve 20. yüzyılın başlarında en parlak dönemini geçiren kentte…

Gömeç Tanıtım

Balıkesir ilinin bir ilçesidir. Burhaniye ilçesi ile Ayvalık ilçesi arasında bulunmaktadır. Zeytinyağı ile ünlüdür. Ünlü Artur (güvercin, martı, gemi yatağı koyları) ve Turkuaz yazlık siteleri bu ilçe sınırları içinde bulunmaktadır.…

Karaağaç Tanıtım

Karaağaç'ın 5 asırlık  bir geçmişi vardır. Belde değişik yerlerde bulunan üç küçük köyün  birleşmesiyle oluşmuştur. Yeni oluşan bu yerleşim birimine belde içinde  bulunan kara ağaçlardan dolayı Karaağaç adı verilmiştir. Aslında…

Pelitköy Tanıtım

Beldenin adı meşe ağacı meyvesi anlamına gelen pelit den türemiştir. Belde merkezi anayola 2 km, Burhaniye ye 12 km uzaktadır. Belde yakınlarındaki Harmankaya da, tarihi son tunç çağına uzanan bir…

Burhaniye Tanıtım

Kuzeyde Kazdağı, güneyde Madra Dağı arasında kalan Edremit Körfezi'nin güneydoğusundaki geniş düzlükte yer almaktadır. İlkçağdan günümüze önemli bir yerleşim merkezi olan ilçede yapılan kazılarda elde edilen bulgulara göre kentin ilk…

Havran Tanıtım

Edremit ilçesine 8km uzaklıktadır. Antik dönemde Havranın adının 'Aureline' altın ülkesi olarak anıldığı söylenir. Tarih öncesi kültürün aydınlanmasında rol oynayan en önemli yer 'İnönü Mağaraları'dır Taş devri ve maden devrine…

Küçükkuyu Tanıtım

Mitolojik tanrılarının balayılarını geçirdiği, Afrodit'in Hermes'le aşk yaşadığı, Paris'in Helena'ya aşkını sunduğu zümrüt taçlı efsanevi İda (Kaz) Dağı'nın eteklerindeki Küçükkuyu… Küçükkuyu, Altınoluk'a 10 km uzaklıktadır. Aynı zamanda Assos'a yakın olduğu…

Altınoluk Tanıtım

Eski adı “Papazlık” olan belde, Kazdağı / İda'nın yamacına kuş misali konmuş, ancak; son yıllarda gelen aşırı yapılaşma ile boğazı sıkılmış tarihi bir yurt köşemizdir. Edremit-Çanakkale karayolu üzerinde, Edremit''e 25…

Güre Tanıtım

Sırtını Kazdağı / İda'nın en dik yamacına dayayan Edremit ilçesine 12 km uzaklıkta, doğanın tüm nimetlerini ve güzelliklerini sergileyen şirin bir beldedir. İda'yı tanımlayan “Binpınarlı, suları soğuk, oksijeni bol” gibi…

Akçay Tanıtım

Akçay, Edremit ilçe merkezine 8 km uzaklıkta ve Edremit Körfezi’nin avuç içi gibi tam içinde bulunmaktadır. 1880 yılında Akçay, Edremit’in bir iskelesi olarak kabul edilir. 1800’lü yıllarda Akçay Rumlardan kalma…

Zeytinli Tanıtım

 İzmir Çanakkale asfaltından geçerken zeytin ağaçları arasında saklandığı için görülemeyen, asfaltın hem dağ hem de deniz tarafında yerleşim alanı bulunan, söylenceler yurdu İda eteklerinden masmavi Ege' ye uzanan ve giderek…

Kadıköy Tanıtım

Balıkesir – Çanakkale asfaltı üzerinde kurulu olan belde, Edremit'e 3 km uzaklıktadır. Köyü kuranlardan Kocayanlar, Gabiller, Kakçının Hasanlar, İzmirli Mustafalar, Koca Ali'ler, Kobaklar ve Kadıoğulları'nın isimleri bilinir. Şıp Şıp Dede…

Edremit Tanıtım

Çanakkale – İzmir yolu üzerinde olup, Balıkesir'e 87 km uzaklıktadır. Milattan 1443 yıl önce Pidasus adı ile Burhaniye İskelesi civarındaki Karataş Mevkiinde kurulmuş bir şehirdir. Truva-Bergama yolu üzerinde bulunmasından dolayı…

Kazdağları Tanıtım

Kaz Dağı ya da Kaz Dağları olarak iki biçimde adlandırılan dağ büyük ölçüde Biga Yarımadası'nda uzanmaktadır. Kaz Dağları, batıda Dede Dağı, ortada esas Kaz Dağı ve üç tepesi (kuzeyde Babadağ,…

altbiletbanner

www.edremitucakbileti.com - www.edorentacar.com - www.edremitkocaseyithavalimani.com - www.edremitairport.com - www.edoucakbileti.com 

Kuruluşumuz, Bu Sitede Yayımlanan ve Yanlış veya Eksik Olduğu Ortaya Çıkan Uçuş Bilgilerine Göre Hareket Edilmesi Sonucu Maruz Kalınan Herhangi Bir Kayıp veya Hasara Yönelik Sorumluluk Kabul Etmemektedir.